Gujolpan / 구절판

000035087_1_b.jpgGujolpan sekizgen şeklindeki 9 bölmeden oluşan ahşam yemek tabağının içerisine 9 çeşit yemeğin servis edildiği bir Kore yemeğidir. Bu yemeğin adı Korece’deki 3 hanja (Çin Karakterleri’nin Kore Dili’ndeki ismi) kelimesinden oluşmaktadır: gu (구) “dokuz” anlamına gelmektedir, jol/col (절) “bölme” anlamına gelmektedir ve pan ise (판) “tabak” anlamına gelmektedir. Yani dokuz bölmeli tabak. 😀  Yemekler birbirinden renkleri ve içerikleri ile ayrılmaktadırlar ve bunlar ise lifli bitkiler, mantar, et ve deniz ürünleri çeşitleri olabilmektedir. Tabağın tam ortasında ise Korelilerin adına jon dedikleri bir Kore usulü krep (gözleme) bulunmaktadır. Elbette bu hoş yemeklerin tek seferde servis edilmesinden ötürü oldukça tutulsa da aynı zamanda dekoratif ve rengarenk görüntüsünden ötürü de çok sevilmekte imiş. 🙂 Hatta bu rengarenk görüntüsü nedeni ile en etkileyici Kore yemekleri arasında yer almaktadır. 

 

121634_59951_171.jpg

Orta bölmedeki gözlemelerin rengi içerisine kattığınız yosun, havuç gibi etken maddeler ile değiştirilebilmektedir. 

Eveeeet, elbette Kore kadar eski tarihe dayalı bir milletin yemeğini anlatırken bu yemeğin tarihinden bahsetmeden geçmek olmaz. 🙂 Her şeyde olduğu gibi bunun da altından Joseon dönemi çıkıyor arkadaşlar. 😀 Yemeğin çıkışı 14. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu tabak ya ahşaptan ya da plastikten oluşmaktadır arkadaşlar. Bu tabağın orjinal olanı eski kraliyet eserlerinin sergilendiği müzelerde mevcutmuş. 

1380121799121.jpg

Çok eskiden -Joseon Dönemi kadar eski 😀 – bu yemeği yalnızca soylular tüketiyormuş. Ancak günümüzde bazı ekstrem yerlerde oldukça pahalı olsa bile, isteyen herkes yiyebiliyor. Ayrıca bazen düğün yemeği olarak da hazırlanabilmektedir. Dış bölmelerin her biri havuç, mantar, sığır eti, soya filizi, turp, pırasa gibi birbirinden farklı sebze  ve et içermektedir.

20ead96a8cb3088fbce377689957891a1.jpg

 

Ortadaki bölmeye Kore usulü gözleme hazırlanıp koyulduğunu yukarıda belirtmiştim. Aslında bu gözleme ya da krep, diğer bölmelerde bulunan sebze ve etleri içerisine sarmak -bir nevi dürüm- için kullanılmaktadır. 

 

구절판.jpg

 

Gördüğünüz gibi ne kadar renkli değil mi! Gerçekten de adamlar çok zevkli ve haklı. 😀

 

075.jpg

Bu da yemek tabağının kapağı. Kapağı bile ayrı bir güzel, değil mi? 

 

Burada yemeği anlatan 3 video paylaşıyorum arkadaşlar. Özellikle 2. video tam olarak baştan sona her şeyi anlatıyor. 🙂  

 

 

Tanıtımını yaptığım ilk yemek Joseon’a kadar uzanan, oldukça eski ve tarihi bir yemekti. Umarım beğenmişsinizdir. Tarifini görüp yapmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz arkadaşlar. Afiyet olsun! 

 

Reklamlar

Gujolpan / 구절판” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s